Zimske ili ljetne gume – prednosti, nedostaci i koje odabrati?

Zimske ili ljetne gume

Promjenom godišnjih doba, mijenjaju se i uvjeti na cestama, pružajući vozačima jedinstvene izazove. Jedan ključni aspekt održavanja vozila često se zanemaruje, a to je odabir guma. Koja je razlika između zimskih i ljetnih guma? Kako odlučiti koja vrsta najbolje odgovara vašim vozilu? Pa istražimo!

Karakteristike zimskih guma

Zimske gume, poznate i kao gume za snijeg, namijenjene su vožnji u hladnim, snježnim i ledenim uvjetima. Njihove karakteristične značajke uključuju dublje žljebove, mekše gumene spojeve i specijalne uzorke urezivanja. Ove karakteristike omogućuju zimskim gumama održavanje trakcije na klizavim površinama, što rezultira boljim prianjanjem, kraćem vremenu kočenja i poboljšanom kontrolom u zimskim uvjetima.

Karakteristike ljetnih guma

S druge strane, ljetne gume su namijenjene za vožnju u toplim i suhim uvjetima koji su česti tijekom ljetnih mjeseci. Ljetne gume imaju plići “uzorak”, čvršće gumene spojeve i optimizirane uzorke šare dizajnirane za poboljšanje performansi na suhom asfaltu. Ljetne gume pružaju superiorno prianjanje, stabilnost pri skretanju, čineći ih idealnima za manevarske radnje pri visokim brzinama.

Zimske ili ljetne gume – usporedba performansi

Kada uspoređujemo performanse zimskih i ljetnih guma, važno je proučiti različite scenarije vožnje. Iako zimske gume bolje rade u hladnim i snježnim uvjetima, moguće je kompromitirati njihove performanse na suhim cestama, zbog toga što su načinjene od mekših materijala. S druge strane, ljetne gume mogu imati problema s održavanjem trakcije u zimskim uvjetima, što povećava rizik od proklizavanja ili gubitka kontrole.

Što se tiče kočenja, zimske gume obično nadmašuju ljetne gume na snijegu i ledu zahvaljujući dubljim žljebovima i specijalnom dizajnu. Međutim, ljetne gume nude kraće razmake kočenja na suhom asfaltu zbog čvrstih gumenih spojeva. Karakteristike upravljanja također variraju između ove dvije vrste guma, pri čemu zimske gume pružaju bolje prianjanje u klizavim uvjetima, a ljetne gume bolju stabilnost pri skretanju na suhim cestama.

Zimske gume

Odabir guma i potrošnja goriva

Prilikom odabira guma, prioritet dajte opcijama s manjim otporom kotrljanja, poput ljetnih guma, kako biste poboljšali učinkovitost goriva. Održavajte pravilan tlak guma kako biste optimizirali učinkovitost goriva i dugovječnost guma. Iako gume koje štede gorivo mogu imati veće početne troškove, dugoročno pružaju uštede kroz smanjenu potrošnju goriva i troškove održavanja. Odabirom guma optimiziranih za učinkovitost goriva, možete smanjiti potrošnju goriva, što znači i niže cijene goriva koje ćete morati platiti, smanjiti ekološki utjecaj i uživati u ekonomičnijem iskustvu vožnje.

Zakonski propisi o zimskim i ljetnim gumama u regiji:

Hrvatska

U Hrvatskoj postoje zakonski zahtjevi za korištenje zimskih guma tijekom određenih zimskih vremenskih uvjeta. Od 15. studenog do 15. travnja vozila moraju biti opremljena zimskim gumama ili imati lance na gumamam prilikom vožnje po ledu, zgusnutom snijegu, nanosima snijega ili mrazu. Korištenje četverosezonskih guma s oznakom M+S (blato i snijeg) dopušteno je kao alternativa zimskim gumama.

Bosna i Hercegovina

Bosna i Hercegovina također ima zakone koji nalažu korištenje zimskih guma. Od 01. studenoga do 01. travnja obavezno je korištenje zimskih guma za sva vozila osim motocikala i traktora. To su gume koje imaju oznake MS, M+S ili M&S te znakom pahuljice, a minimalna dubina gazećeg sloja mora biti 4 milimetra.

Srbija

Srbija ima propise koji zahtijevaju korištenje zimskih guma ili lanaca tijekom zimskih vremenskih uvjeta. Od 1. studenog do 1. travnja, vozila koja putuju određenim planinskim cestama moraju biti opremljena zimskim gumama ili nositi lančane gume kada je prisutan snijeg ili led. Četverosezonske gume s oznakom M+S smatraju se prihvatljivima za zimsku vožnju u Srbiji.

Crna Gora

I u Crnoj Gori je zakonom propisano da od 15. studenoga do 01. travnja sva vozila koja sudjeluju u prometu za vrijeme zimskih uvjeta (snijega ili kad se na putu nalazi snijeg, led ili poledica) moraju imati gume za zimsku upotrebu.

Slovenija

U Sloveniji je obavezna zimska oprema u periodu od 15. studenoga do 15. ožujka. Obavezna je zimska oprema unutar tog perioda, ali i izvan tog vremenskog perioda ako su na cesti zimski uvjeti. Za vozila do 3.5 tone potrebno je imati 4 zimske gume ili ljetne gume (min. 4 millimetra utora) + lance za snijeg.

Promjena zimskih guma

Zimske ili ljetne gume – najčešća pitanja

Mogu li koristiti zimske gume tijekom cijele godine?

Iako je tehnički moguće koristiti zimske gume u drugim godišnjim dobima, nije preporučljivo. Zimske gume brže se troše na suhom kolniku, a njihovi mekši gumeno-plastični spojevi mogu dovesti do smanjene učinkovitosti goriva i kompromitiranog upravljanja u toplim vremenskim uvjetima. Također, morate obratiti pozornost na zakonske obveze korištenja zimske opreme.

Jesu li cjelogodišnje gume dobar odabir?

Cjelogodišnje gume dizajnirane su da pruže prihvatljive performanse u različitim uvjetima, što ih čini dobrim izborom za vozače koji ne žele stalno mijenjat zimskih i ljetnih guma. Međutim, možda neće pružiti istu razinu performansi i sigurnosti kao posvećene zimske ili ljetne gume u ekstremnim vremenskim uvjetima.

Koliko često trebam mijenjati gume?

Intervali zamjene guma variraju ovisno o faktorima kao što su navike u vožnji, uvjeti na cestama i održavanje guma. Kao opća pravila, gume treba zamijeniti kada dubina šare dosegne 2/32 inča ili ako postoje znakovi prekomjerne istrošenosti, poput pukotina, ispupčenja ili neujednačenih uzoraka istrošenosti šare.

Leave a Comment

Scroll to Top